Obrazek - Projekt detail

Atelier sochy 2007-2009

V roce 2009 se na mě obrátil klient se specifickým, trochu netradičním přáním. Mým úkolem bylo navrhnout dům, který v sobě dokáže skrýt prostory s velmi odlišnými provozy, a to jednak sochařského atelieru a kovářské dílny a současně také malý byt – a to všechno za opravdu minimálních nákladů a současně na ploše do 100 m2. Vzhledem k důvěře, kterou mi investor od počátku projevoval, byl tento prostor navržen skutečně na míru přesně jeho požadavkům, resp. na míru požadavkům provozu, který se v domě odehrává. V současné době je objekt dokončen a ještě probíhají průběžné práce na zahradě, která byla založena po dokončení domu, ale stále se pracuje na tom, aby zahrada byla dalším pokračováním domu / atelieru a aby se atelier mohl rozšiřovat směrem ven a přirozeně tak přechází v atelier pod volným nebem. Záměrem je postupná expanze jak tvůrčího prostoru směrem do zahrady, tak i prostoru venkovní, otevřené galerie.


Více informací

další informace

Dům / atelier je situován na krásném velkém pozemku pozemku se vzrostlou a udržovanou zahradou, která historicky sloužila jako zahrada hospodářská a postupně se její funkce částečně mění v zahradu okrasnou. Pozemek se mírně svažuje jižním směrem a má podélnou orientaci V-Z, takže dům mohl být navržen téměř ideálně z hlediska orientace ke světovým stranám i z hlediska umístění na pozemku.

Je vymezený z východu a západu stavebními parcelami sousedů, na jižní straně jej de facto ohraničuje dopravní komunikace (s odstupem) a na severní straně úzký pruh - mez, která volně přechází v pole. Místo je obklopené zahradami s rodinnými domy, určené pro rekreační bydlení.

Vnitřní prostory jsou navrženy tak, aby splnily potřeby „černé“ práce se železem, aby prostor dílny/atelieru byl co největší, aby fungoval samostatně tepelně a aby umožňil přímé propojení s terasou a zahradou. Terasa je zde vnímána jako další platforma pro tvůrčí práci, jako další možnost rozšíření atelieru do prostoru pod širým nebemCCa v 1/3 domu je naopak umístěn „čistý“ provoz zázemí – bytu. V přízemí je společenská část, jejíž součástí je také několik výtvarných artefaktů – a v patře je umístěna samostatná klidová část – ložnice s hygienickým zázemím. I přes požadavek kombinace těchto různých prostor na malém prostoru se podařilo vytvořit jednotný základ pro tvůrčí práci včetně potřebného zázemí. Devizou do budoucna je ještě jednoznačně další pokračování zahradních realizací a potenciál zahrady jako dalšího prostoru pro venkovní tvorbu.


Fotogalerie Atelier sochy